mnich res, zen horda, horda w drodze, tropiki, chorwacja, madera, santorini, st ivan beach, indonezja, borneo, filipiny, azja, wietnam, instagram zen horda wyznawcy

Bądź jak woda

Bądź jak woda, przyjacielu, mineralna!

Bądź jak woda – przyjacielu – mineralna! W czasach, gdy rzymskie legiony przemierzały Centralny Masyw Francji, wulkany dzisiejszej Owernii były już spokojne… W dolinie rzeki Allier odkryli kilka gorących źródeł, tam też założyli obóz. Męska siła nadwątlona walką i trudami wędrówki odzyskiwała moc. Termalna woda niezwykle szybko doprowadzała wojowników do równowagi. Wraz z serią spektakularnych wyleczeń rozpoczęła się – trwająca do dziś – sława uzdrowiska Vichy.

Prawdziwy bom rozpoczął się jednak dopiero wraz z oświeceniowym modernizmem, kiedy nauka mogła empirycznie potwierdzić wyjątkowość tutejszej wody. Od zarania, myśliciele, potem przedstawiciele nauk przyrodniczych, szukali tajemniczego składnika zdrowia, urody. Powstawały tomy filozofii wieczystej (Aldous Huxley), niezliczone kosmetyki, po których opakowania swobodnie pływają w oceanach. Na wschodzie, niejako w oderwaniu od materii, rozwijano moce radosnego i spokojnego Umysłu. Geneza wspaniałej w swej sprawczości molekuły wody z Vichy, może przybliżyć alchemiczny fenomen integracji. Jej równowaga i stężenie składników kwalifikuje ją jako panaceum. To najdoskonalszy w przyrodzie rozpuszczalnik kilkudziesięciu minerałów i rzadkich pierwiastków śladowych! Dzięki unikalnym warunkom powstawania, połączyła w sobie trzy żywioły! (metoda systemu Vedant) Analogicznie – jeżeli w makro skali ludzkiej rzeczywistości nastąpi głębokie zrozumienie czym jest integracja męskiego i żeńskiego elementu w jednostkowej świadomości (Ekowschód i Egozachód), to taka komunia będzie rozwiązaniem światowych problemów (droga środka). Przeciętny Ciałoumysł będzie funkcjonował na wyższym poziomie świadomości – powszechnie zamanifestuje się transpersonalność. Opuścimy gęste pole rywalizacji i walki o przetrwanie. Lekkie ciała i ciekłe umysły w globalnej sieci informacji, swobodnie poruszające się w Przestrzeni – prostota i minimalizm. Utopia ? Są już wśród nas kosmici! 😉 Ale wróćmy pod wulkaniczną ziemię! Tutaj wszystko się zaczyna! Powinno! W podświadomości ciemnych mocy, gdzie ludzki umysł wchodzi w proces samopoznania, katalizowany przez wysoką temperaturę trudnych relacji, ciśnienie niepewnych sytuacji, mrok samotności. W beztroskiej naiwności, nie wie jeszcze czym jest, po co przyszedł. W ignorancji rodzi cierpienie swoje i bliskich.

Wyobraź sobie Twoje prenarodziny. Jesteś młodą kroplą deszczówki. Beztrosko lecisz z grawitacją i tłumem sobie podobnych na obiecaną ziemię- iluzji – jak się wkrótce okaże. Nie masz w sobie nic oprócz idealnej struktury. Pusty dysk egocentryzmu. Jaźń chce osiągnąć przebudzenie i moc transformacji. Ty jednak chcesz wyprzedzić innych. (W takiej destylowanej postaci możesz tylko przysłużyć się roślinom – minerały mają w glebie – niestety coraz bardziej jałowej). Jesteś letni i niezauważalny. Proces wyodrębniania, indywiduacji jeszcze się nie rozpoczął. Przesączasz się dalej przez półprzepuszczalne warstwy codzienności, zwykły hałas, zanieczyszczenia. Silne ego w znieczuleniu mechanizmów obronnych, pozwala Ci wytrzymać dyskomfort rosnącej temperatury niczym gotujące się żabki. Nacisk z góry sprawia, że nie ma odwrotu. Piaski, które były plażą jurajskiego morza, zaczynają odrapywać Cię z iluzji. Wpadasz w kanały i szczeliny dawnych kominów magmowych.

Na głębokości czterech tysięcy metrów, ciśnienie, temperatura i wulkaniczne gazy dokonują cudownej transformacji. Tylko Tu i tylko Teraz! W końcu jesteś nasycony gazem i ziemią (5g na l), gorący (140 stopni), gotowy do wydostania się na powierzchnię. Zmieniony by zmieniać… Cały cykl powstania wody z Vichy trwa ok 18 tyś lat. Przeciętny chłopak i dziewczyna tyle nie żyją. Jest Droga na skróty!;)

Obserwacja mechanizmów przyrody umożliwiła mi zastosowanie analogii w przywracaniu Ciałoumysłu do homeostazy. Oprócz diety, ruchu i wglądu, kluczowe są żywioły – indywidualnie dostosowanych do unikalnej konstrukcji psychofizycznej każdego (Twoja historia życia) i balansu pierwiastków – żeńska moc i męska siła. Woda w ruchu – zarówno symbolicznie, energetycznie jak i fizycznie, zajmuje centralne miejsce w systemie Vedant. Jest jego celem osiąganym dzięki bezcelowości i zaufaniu do kropli wody co drąży skałę w Drodze do swojej Natury…

Twoje Zdrowie i Piękno!

Udostępnij post